Bebekle uzun yolculuğa çıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Bebeklerle dışarıya çıkmak oldukça kolay gibi görünebilir. Bebek arabasına bindir ve çıkar. Ancak bu durum çok da göründüğü gibi değil. Sadece dışarıya çıkmak için bile başlı başlına iki kat giysi, en az iki biberonluk mama, emme sürecinde olan bebek ise iki farklı emzirme örtüsü, üç ya da dört adet bez, ıslak mendil ve bilimum malzeme. Uzun yolculuğa çıkarken, bu basettiğimiz şeylerden daha fazlası lazım…

Bebekle uzun yolculuğa çıkarken dikkat edilmesi gerekenler
 

Bebekle yola çıkarken aç kalmayın!

Evet bebek için gerekenleri yukarıda yazdık. Bu sadece bir kısymıdı. Aşağıda bir liste vereceğiz sizlere. Ancak, bebeğinize yiyecek malzemeler alırken, kendinizi aç bırakmayın. Özellikle tren yolculuklarında, yataklı kompartmanlara yemek almanıza izin veriyorlar. Kendinize yemek almayı unutmayın. Çünkü istasyonlarda inmeniz ve yemek almanız için çok vaktiniz olmayacak.

Tren yolculuğunun uzunluğuna göre, hızlı yapılan ve hızlı tüketilebilen yiyecekler almaya dikkat edin. Hızlı pişen noodlelar, çabuk çorbalar ya da benzeri yiyecekler. Soğuk sandiviçler de karnınızı doyurabilir. Tabii içecek almayı da unutmayın :)

Ayrıca tren yolculuklarında gece seyahat etme durumlarında eşinizle nöbetleşe uyuyacağınızı düşünüyoruz. Bu durumda kahve gibi uykunuzu açabilecek içerikleri olan içecekleri yanınızda barındırabilirsiniz. Trenlerde sıcak su illa ki bulunmakta.

 
 

Araç yolculuklarında ise kısıtlı bir alanınız var. Buna rağmen durabileceğiniz alanlar olacaktır. Ancak, yine de hızlı yiyecekler sizleri bir nebze olsun rahatlatabilir.

Uçak ve gemi yolculuklarında yemek ihtiyacınızı bu alanlarda karşılayabileceğiniz için çok fazla yiyecek taşımanıza gerek olmayabilir. Yine de ihtiyaçlarınıza göre içeriği zengin ama taşıması kolay olan yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Eğlence önemli

Yolculuk sırasında hem bebeğinizin oyuncaklarını almayı unutmayın, hem de kendinizi eğlendirecek materyalleri unutmayın. Özellikle ülke değiştirilen yolculuklarda, yolcuğun yarısının ülke dışında geçirilebileceğini düşünebiliriz. Bu durumda cep telefonunuzdaki ya da tabletinizdeki internet erişilemez olacaktır. Kitapları tercih edebilirsiniz.

Çocuğunuzun oyuncaklarını da bağlayabileceğiniz, yere düşmesinde sıkıntı olmayacak oyuncaklardan seçmenizi öneririz. Böylelikle temiz su ile yıkanması, temizlenmesi ihtiyacınızı da en aza indirerek, yolculuğunuzda temiz su arama derdinden de kurtulmuş olacaksınız.

 
 

Bebeğinizin ihtiyaçları önemlidir

Aşağıda size ve bebeğinize yolculuk esnasında gerekli olacak şeylerin bir listesini veriyoruz. Bu listeyi ihtiyacınıza göre şekillendirebilirsiniz. Liste en az on iki saatlik yolculuk için, 7 aylık bebek ile seyahatte deneyimlendi ve hazırlandı.

Temizlik ve Hijyen Eşyaları

Tren ve uçaklarda lavabolarda kullanılan sular depolardan geldiği için çok hijyenik olmayabilir. Antibakteriyel sıvı sabunu muhakkak yanınızda taşıyın.

EşyaAdet (En az)
Bebek Bezi6
Alt Açma3
Pişik Kremi1
Islak Mendil2
Çarşaf2
Battaniye1
Emzik2
Diş Kaşıyıcı1
Diş Jeli1
Antibakteriyel Sıvı Sabun / Jel1
 
 

Kıyafet

Aşağıdaki tablodaki kıyafetlerin çoğu bebeğiniz içindir. Sizin için olanları (e) işaretiyle belirttik. Bu eşyaları kendiniz için birer takım olarak düşünebilirsiniz.

EşyaAdet (En az)
İç atlet3
Pijama Seti2
Tulum (hava durumuna göre)2
Çorap / Patik3
Uyku Tulumu2
Pijama Takımı (e)2
Temiz Kıyafet (e)2
Terlik (e)2
Mont / Kaban / Hırka (e)2

Beslenme Eşyaları

Beslenme eşyaları içerisinde en önemlisi mama ve termostur. Özellikle katı gıda dönemine girmiş ya da biberon ile beslenen bebekler için yol üstünde temiz su bulmak oldukça zor oluyor. Evden çıkmadan ısıttığınız ve termos ile yanınızda taşıyacağınız sular hayat kurtarıyor. En az bir litre su saklayabilen termoslar tercih edin.

EşyaAdet (En az)
Kutu Mama1
Biberon4
Sıcak Su (termos)2
Emzirme örtüsü (emen bebekler için)2
Kavanoz mama2
Meyve filesi1
Meyve (tercihen püre) (çeşitli)5

Oyuncaklar

Bebeğinizin eğlenmesi ve sakin kalmasını sağlayacak, sizin sevginizden sonra en dikkat çekici şeyler oyuncakları. Bu listemize istediğiniz kadar oyuncak ekleyebilirsiniz.

EşyaAdet (En az)
Çıngırak benzeri oyuncaklar2
Diş kaşımaya yadrımcı oyuncaklar2
Uyku arkadaşı1

Yukarıdaki liste deneyimlerimize göre şekillenmiştir. Ayrıca kuru havalar ve klimalardan kaynaklanan baş ağrıları için ağrı kesici, gürültülü ve kapalı ortamlarda oluşabilecek uyku sorunları için çok hafif bir uyku ilacını da yanınıza almak isteyebilirsiniz.

Bebeğinizle güzel bir yolculuk geçirebilmeniz için en basit liste yukarıdaki gibidir. Umarız siz de güzel yolculuklar yaşarsınız.