Bebeklerin tırnakları nasıl kesilmelidir?

Bebeklerin tırnakları tıpkı bizimkiler gibi uzar. Ve doğumdan itibaren motor kontrollerin ve acı hissinin gelişmesinin vakit aldığı düşünülürse, bebeklerin tırnaklarının kesilmesi önemlidir. Aksi takdirde hem kendilerini çizebilirler, hem de gözlerine bilmeden zarar verebilirler.

Bebeklerin tırnakları nasıl kesilmelidir?
 

Bebeğinizin tırnakları nasıl kesilmeli?

Yeni doğan bebekler genelde enfeksiyona açık olurlar. Bu sebeple ilk birkaç hafta tırnaklarını kesmemek ve bunun yerine yuvarlak kesimlik eldivenler kullanmak daha doğru olacaktır. Ancak bu birkaç haftalık süre zarfında uzayan tırnaklarını kesmek gereklidir.

Bebeğinizi korkutmadan, mümkün olduğunca itinayla tırnaklarına yaklaşmak lazım. Ani hareket edeceklerinden dolayı, tırnak keserken yardım almanız daha mantıklı olacaktır. Böylelikle istemeden zarar verme olasılığınız da düşecektir.

 
 

Bebeklerin tırnakları ne kadar sürede uzar?

Bebeklerin gelişimi bizlerden hızlıdır. Doğal olarak tırnaklarının uzaması da hızlı olacaktır. Genel olarak bebeklerin tırnakları bir haftalık süreçte kesilebilecek duruma gelirler. Uçları da oldukça keskin olabilir. Özellikle bu konuya dikkat etmek gerekir.

Bebeklerin tırnaklarını keserken nasıl bir tırnak makası gereklidir?

Bebeklerin tırnakları için özel üretilmiş fazlaca makas bulunmakta. Ancak bizim de tırnaklarımızı kestiğimiz tırnak makasına benzeyen ama boyut olarak bebeklere uygun olarak üretilmiş olan tırnak makaslarını kullanabilirsiniz.

Bebeklerin tırnaklarını keserken uygulanabilecek püf noktaları

  • Bebeğinizin tırnaklarını mutlaka yardım alarak iki kişi kesin
  • Bebekler için üretilmiş tırnak makaslarını kullanmaya özen gösterin. Bizim kullandıklarımız bebeklere uygun değildir
  • Tırnak kesimini banyodan sonra yapmaya özen gösterin. Hem tırnakları yumuşamış olacak, hem de siz de rahat bir kesim yapabileceksiniz.
  • Uyurken tırnaklarını kesebilirsiniz. Ama çok dikkatli olmalısınız. Ani hareket ederlerse yaralanma riski doğabilir.
  • Tırnaklarını çok dipten kesmeyin. Enfeksiyon riski doğurabilir.
  • El tırnaklarını düz ve küt, ayak tırnaklarını mümkün olduğunda kavisli kesin. Batık riskini azaltacaktır.
  • Tırnakların keskinliğini önlemek için törpü kullanabilirsiniz. Ancak yine bebekler için üretilmiş törpüler kullanmanız gerekmekte.

Bebeklerinizin tırnaklarını kesmek gözünüzü korkutmasın. Alıştıktan sonra çok rahat keseceksiniz.