Çocuklarda yüzme öğrenmenin önemi

Çocukları küçük yaşta spora teşvik etme ve bu alışkanlığı kazandırmak oldukça önemlidir. Özellikle yüzme öğrenmelerini teşvik etmek ömürleri boyunca sağlıklarını koruma altına almaya yardımcı olacaktır.

Çocuklarda yüzme öğrenmenin önemi
 

Yüzme öğrenmek çocukların fiziksel gelişimlerinde önemli rol oynamakta. Bunun yanında ruhsal gelişimleri açısından da en büyük yardımcı etmen olacaktır. Çocuklar küçük yaşta spora yönlendirildiklerinde sağlıklı birer birey olacaklardır.

Özellikle yüzme yaz ve kış farkı olmaksızın yapılabilen bir spordur. Sporla büyüyen çocuklar disiplini, takım ruhunu, kendini tanımayı ve sorumluluk almayı öğrenirler. Bu da onlara yaşamları boyunca hem zihinsel, hem de fiziksel olarak dinç ve dayanlıklı kalmalarına imkan sağlayacaktır.

 
 

Çocuklar kaç yaşında yüzmeye teşvik edilmeli?

Çocuklarda yüzmeye başlamak için en ideal yaş 5 ila 8 yaş aralığıdır. Bu yaşlarda yüzme eğitimi almaya başlayan çocuklar, ileriki yaşlarda obezite, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklardan korunmuş olurlar.

Ayrıca yüzme; zihin gelişimi, hızlı düşünme ve karar verme konusunda ilerleme sağlamalarını da sağlar. Vücut gelişimi de oldukça orantılı ilerler.

Obezite karşıtı olarak yüzme

Çocuklarımızın erken yaşlarda yüzme ile taşınmaları, çağımızın hastalığı olan obeziteye karşı bir önlem almış olmak demek. Fazla kiloya sahip çocuklar için de nispeten kolay bir spor olan yüzme, ilerleyen yaşlarında bu kilolardan daha kolay kurtulmalarını sağlayacaktır.

Zihni ve Kalbi koruyor

Aktiviteler esnasında salgılanan mutluluk hormonu sayesinde kendilerini mutlu ve dinç hissetmelerini sağlamakta. Ayrıca düzenli olarak yapıldığında sporlar kalp ritminin ayarlanmasına da yardımcı olurlar.

Özellikle düzenli olarak yüzmek vücuttaki neredeyse tüm kasları çalıştırmaktadır. Dolayısıyla kalp kasları da gelişeceğinden, ileride kalp rahatsızlığı yaşanma riskinide oldukça düşürecektir.

 
 

Denge ve Motor becerileri arttırıyor

Yüzme, neredeyse ağırlıksız bir ortamda yapıldığından ve suyun kaldırma kuvvetini yardımcı olarak kullanılması gerektiğinden, çocukların su içinde denge kurmayı öğrenmesini sağlıyor.

Böylelikle diğer spor dallarında kullanılması gereken denge bu spor ile sağlanıyor. Düşme ve buna bağlı yaralanma riskini azaltmış oluyor.

Uzun lafın kısası; yüzme sporu çocuklarınıza çok iyi gelecektir.